Startup’ları geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha ziyade A/B testi, içerikle pazarlama, analytics gibi dijital ve yenilikçi taktiklerle hızlı ve etkili biçimde geliştirmeyi ifade eden “Growth-hacking” tabirine sıkça günümüzde sıkça rastlıyoruz. Pek çok şirket ve genç girişimci işlerini bu stratejiler sayesinde kısa sürede geliştiriyorlar. Growth-hacking yöntemleri büyük şirketlerin de  içerikle pazarlama çalışmalarında uygulanabillir. Özellikle videolar, bu uygulamaları çok daha etkili hale getirebilir.

Comscore istatistiklerine göre, video izleyen web kullanıcıları ziyaret ettikleri sitede diğerlerinden 2 dakika daha uzun süre kalıyor ve %64 oranla satın almaya daha fazla eğilimli oluyor.

Yalnızca bu veriler bile ‘landing page’ videoların verdiği başarılı sonuçları açıklamaya yetiyor ve videoların içerikle pazarlama stratejilerinizin ayrılmaz bir parçası olması gerektiği konusunda oldukça ikna edici.  Peki ‘landing page’in dışında videoları markamızın içerikle pazarlaması için nasıl kullanmalı? İşte ilham verici bir kaç öneri:

Video Newsjacking

Newsjacking gündemdeki gelişmeleri kullanarak marka mesajını hedef kitleye ulaştırma becerisi olarak adlandırılabilir. Haberin etki süresinin ne zaman dolacağı bilinemeyeceği için burada önemli olan esas nokta hızlı aksiyon.

Öncelikle hikayenin hedef kitlenizin dikkatini cezbedeceğinden emin olmak gerekiyor. Daha sonra onu daha cazip hale getirecek yönlemlere karar vermek. Videonuzda konuya getireceğiniz farklı bakış açısı onun izleyiciler tarafından daha fazla paylaşılmasını sağlayacaktır. Hızlı olmak ilk öncelik olduğu için storypboard’lar hazırlamaya ya da zengin prodüksiyonlara fırsat kalmayacak. Bunun yerine Twitter veya Instagram gibi platformları tercih etmeniz gerekecek. Bu platformlar konuyla ilgili hashtag’i de kullanarak videonuzu paylaşmanıza olanak sağlayacak.

Kullanabileceğiniz servisler: Google Trends, Google Alerts, BuzzSumo

 

Video Yıldızlarına Ulaşın

Firmaların çoğu video içeriği hazırlamaya gereken zamanı ayıramıyor ya da videonun pahalı bir yatırım olduğuna inanıyor. Eğer markanız da bu sorunların kurbanı ise o halde pekala bu işi uzmanlarına bırakabilir, bu konuda profesyonel  destek alabilirsiniz.

YouTube fenomenleri Amerika’da gençler arasında ana akım medya ünlülerinden çok daha fazla popüler. Her bir dakika içerisinde toplam toplam 100 saatlik video yükleniyor internete ve ayda 6 milyar saatlik izlenmeye ulaşıyor. Söz konusu marka mesajınızı duyurmak olduğu zaman YouTube kullanılabilecek en güçlü platformlardan biri olabilir.

Sektörünüze ya da hedef kitlenize yönelik içerik üreten fenomenlerle iletişime geçin. Ürününüze dair bir deneyim ya da eğitim videosu çekmelerini isteyin. Pek çoğu bunu ücretsiz yapmayı kabul etmeyecektir, özellikle de fenomenler. Fakat yine de daha küçük ölçekli web ünlülerinden belki hediye ürün karşılığında markanız için video içeriği üretmeleri konusunda destek alabilirsiniz.

Kullanılabilecek Servisler: Famebit, Tubular

E-Mail’ lerinizi Video İle Zenginleştirin

İçerikle pazarlama stratejinizi Growth-hacking  yöntemi ile geliştirmenin bir başka yolu da periyodik gönderdiğiniz e-maillerin içerisine videolar eklemek. E-maillerinde video kullanan pazarlama uzmanlarının yarısı gönderimlerin CTR oranlarında ciddi artış gözlemlediklerini belirtiyor. Bunun yanı sıra maillerin okunma sürelerinde ve paylaşım oranlarında da artış gözlemleniyor.  (eMarketer)

Maillerin açılma oranlarının artmasını mı istiyorsunuz? MarketingProfs’un raporuna göre başlığında “Video” kelimesini içeren maillerin açılma oranları diğerlerinden tam % 20 daha fazla.

A/B testi de email pazarlama uygulamalarınızı daha etkili hale getirebilir. Gönderimlerinize içeriğe uygun videolar ekleyif farklı bir kaç test gerçekleştirerek en etkili yöntemi bulabilirsiniz…

Kullanılabilecek servisler:   Mailchimp Video Merge Tags, BombBomb, TailoredMail